علت تمیز نشدن لباس ها در لباسشویی

علت تمیز نشدن لباس ها در لباسشویی

یکی از دغدغه‌ها و نگرانی های کاربران لباسشویی این است که علت تمیز نشدن لباس ها در لباسشویی را نمی دانند. این مشکل به دلایل متفاوتی ممکن است ایجاد شود. دراینجا متخصصان تعمیر کار سبز دلایل به وجود امدن این مشکل و راه های برطرف کردن آن را به شما آموزش خواهند داد.

کلا سه دلیل عمده در ايجاد این مشکل نقش‌ دارند :اول مشکلات فنی ، دوم خطای کاربر و سوم تمیز نبودن و آلودگی قطعات ماشین لباسشویی. مشکلات فنی را با خیال راحت می توانید به همکاران ما در مرکز تعمیر کار سبز واگذار کنید. در مورد دو گزینه ی بعدی مقاله را به خوبی مطالعه فرمایید.

 

دلایل مهم خوب شسته نشدن لباس ها :

 1. عدم استفاده درست از لباسشویی
 2. مسدود شدن فیلتر لباسشویی
 3. مسدود شدن مسیر تخلیه
 4. کثیفی درام دستگاه
 5. کثیفی محفظه ی جا پودری لباسشویی
 6. انتخاب تایم کم یا برنامه ی نامناسب
 7. استفاده از شوینده نامناسب
 8. سرسخت بودن برخی از لکه ها
 9. گرفتگی محفظه‌ ی الیاف
 10. بارگیری بیش از حد ماشین لباسشویی و پر شدن بیش از حد مخزن
 11. نچرخیدن مخزن ماشین لباسشویی
 12. گرفتگی لوله ی متصل به مخزن
 13. تنظیمات اشتباه برنامه شست و شو
 14. ناکافی بودن دمای آب
 15. خرابی المنت یا هیترماشین لباسشویی
 16. تراز نبودن ماشین لباسشویی
 17. خرابی المنت لباسشویی

حالا به شرح برخی از این عوامل خواهیم پرداخت .

 کثیفی مخزن داخلی :

تمیز شدن لباس ها در وهله اول به تمیزی خود لباسشویی ارتباط دارد. به مرور زمان روغن، جرم، کثیفی و کرک در ماشین جمع می شود. در حین شست و شو این آلودگی ها به لباس ها منتقل می شود. داخل مخزن را بو کنید اگر بوی نامطبوع ‌یا بوی کپک می داد، در این حالت دستگاه شما نیاز به سرویس دوره ای و شست و شوی داخلی دارد.

لکه های سر سخت :

برخی از لکه ها بسیار سرسخت هستند، این لکه ها را باید قبل از انداختن لباس به داخل ماشین با محلول های کمک شست و شو، بشوئید. برخی لکه ها سرسختند مثل : لکه ی نوشیدنی ها، گریس، کاکائو و…. در این موارد از برنامه های دارای آب گرم استفاده کنید و زمان شست و شو را زیاد کنید. همیشه قبل از خشک شدن لکه از روی لباس ،آن را برطرف نمایید.

این مطلب پیشنهاد می شود  دلایل سرو صدای زیاد لباسشویی

بارگیری بیش از حد مخزن :

این کار علاوه بر اینکه به درام لباسشویی آسیب می زند. یکی از علت تمیز نشدن لباس ها در لباسشویی می باشد. هرگز نباید بیش از سه چهارم فضای درام را پر کنید.

 

انتخاب تایم کم برای شست و شو :

اگر حجم لباس ها زیاد باشد، زمان شست و شوی باید بیشتر باشد. اگر زمان شست و شو کم انتخاب شود لکه ها روی لباس باقی خواهد ماند.

 

کثیف بودن محفظه ی جا پودری :

گاهی انتهای محفظه ی مواد شوینده با پودر مسدود شده است. نیاز نیست پودر را حتما در داخل این محفظه بریزید بلکه می توانید مستقیم روی لباس ها بریزید، یا اینکه از مواد شوینده ی مایع استفاده کنید.

 

تنظیمات اشتباه برنامه شست و شو :

لباس ها جنس های مختلفی دارند که لباسشویی برای شستن هر کدام برنامه ی مخصوصی دارد. استفاده از برنامه نامناسب و تنظیمات اشتباه از “علت تمیز نشدن لباس ها در لباسشویی” است. بعضی از لباس به آب سرد و بعضی دیگر مثل پارچه های کتان و حوله ها نیاز به آب گرم دارند تا تمیز شسته شوند. برای تنظیم درست برنامه ی شست و شو به دفترچه راهنمای محصول مراجعه کنید. برچسب راهنمای شست و شو بر روی لباس قرار دارد، برای شست و شوی بهتر است  آن را بخوانید تا از برنامه و دمای مناسب استفاده کنید.

 

 نوع و مقدار نامناسب مواد شوینده :

شوینده های معمولی معمولا مناسب نیستند چون کارایی زیادی ندارند. از مواد شوینده ی با کیفیت استفاده کنید. کف بیش از حد اصلا مناسب نیست.چون منجر به نشتی آب از دستگاه می شود. چون نه تنها لباس ها را تمیز نمی کند بلکه باعث می شود اصطحکاک بین لباس ها کم گردد.سایش لباس ها در تمیز شدن آن اهمیت دارد.. پودر های با کف کم و حاوی آنزیم معمولا مناسب ترند.صابون های پودری چون دیر تر حل می شوند باید ان ها را قبل از روشن کردن دستگاه در مخزن بریزید. برای جلوگیری از باقی ماندن رد پودر صابون روی لباس از مقدار مناسب استفاده کنید.برای پاک کردن جاپودری دستگاه ،آن را خارج کنید و درآب گرم قرار دهید. با یک شوینده ی ملایم و مسواک محفظه را بشویید.

 

 مسدود شدن فیلتر تخلیه :

برای بررسی این مورد ابتدا شلنگ تخلیه را چک کنید، بعد فیلتر تخلیه را بررسی نمایید. برخی اشیاء ریز مثل پیچ و مهره، دکمه، جواهرات ممکن است در فیلترگیر بکند. در طولانی مدت جمع شدن این اشیا بر روی عملکرد لباسشویی تأثیر گذار خواهد بود. قبل از بررسی دوشاخه را از پریز جدا کنید.بعد داخل فیلتر را بررسی کنید و اشیایی که گیر افتادن را جدا کنید.

این مطلب پیشنهاد می شود  طرز کار لباسشویی ال جی

 تراز نبودن محل ماشین لباسشویی :

اگر لباسشویی شما تراز نباشد، نشتی، سروصدا و لرزش ایجاد می کند. این موارد برعملکرد دستگاه تاثیرخواهد داشت. از عوامل  درست شسته نشدن لباس ها همین تراز نبودن مکان لباسشویی است. با پایه هایی که زیر دستگاه قرار دارد آن را تنظیم کنید. پایه ها را چک کنید که به مرور زمان دچار آسیب یا سایش نشده باشند. در صورتی که اینگونه بود آن ها را تعویض کنید.

 

 خرابی هیتر  یا المنت لباسشویی:

گرما و حرارت آب بر روی تمیز شدن لباس ها تاثیر زیادی دارد. هیتر یا المنت، آب را در لباسشویی گرم می کند. اگر این قسمت دچار آسیب شود آب به خوبی گرم نمی شود.از یک تعمیر کار یا تکنسین برای رفع این مشکل کمک بگیرید.

 

خرابی پمپ تخلیه :

اگر آب درست تخلیه نشود لباس ها به حد کافی تمیز نخواهند شد.

 

  نچرخیدن یانداشتن حرکت در لباسشویی :

جز آب و مواد شوینده عوامل دیگری هم برای تمیز شدن لباس ها تاثیر دارد. لباس ها باید به اندازه ی کافی به هم سابیده شود تا تمیز شوند. این کار در شست و شوی دستی، با دست انجام می شود. ولی در لباسشویی، با چرخش این اتفاق می افتد. اگر لباسشویی حرکت نداشته باشد و یا محفظه ی آن نچرخد، لباس ها تمیز نمی شود. گرفتگی محفظه الیاف : بعضی از لباسشویی ها یک محفظه برای جمع آوری پرزها و الیاف ها ومو دارد. این قسمت محل جمع شدن الیاف و پرزهای کنده شده است. اگر این محفظه بگیرد مقداری پرز و الیاف به لباس ها خواهد چسبید.

 

پیشنهاد :

از نظر متخصصان مرکز تعمیر کار سبز بهترین برنامه برای شستن لباس ها استفاده از mix یا synthetic با آب 40درجه است. برای رفع این مشکل محفظه پرزها باید جدا و تمیز شود. ولی در صورتی که لباس ها خیلی کثیف باشد از آب با درجه حرارت 60درجه هم می توان استفاده کرد. ولی سعی کنید حدالامکان از این درجه از آب استفاده نکنید چون به لباس ها آسیب می‌رساند. ما در مقاله ی تعمیر کار سبز “علت تمیز نشدن لباس ها در لباسشویی” را به همراه چگونگی رفع آن برای شما شرح دادیم. اگر با وجود مطالعه این مطلب مشکل شما رفع نشد با شماره ی مرکز تعمیر کار سبز تماس بگیرید.

همکاران ما با روی باز به سوالات شما پاسخگو خواهند بود. اگر لباسشویی شما هر کدام از این مشکلات را داشت و یا به سرویس دوره ای نیازمند بود، حتما با مرکز ما ، تعمیر کار سبز در سرتا سر تهران تماس بگیرید. ما در اسرع وقت با کمترین هزینه و بهترین خدمات به رفع مشکل شما خواهیم پرداخت.

تعمیرکار سبز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *